Jak wybrać wkład kominkowy?
Wybór wkładu kominkowego powinien być jak najbardziej przemyślany. Taką decyzję należy traktować długoterminowo – wymian tego rodzaju nie przeprowadza się przecież zbyt często. Jakie rodzaje wkładów kominkowych można znaleźć na rynku?
Do czego służą wkłady kominkowe?
Wkłady kominkowe pełnią nie tylko funkcje estetyczne. Ich głównym zadaniem jest sprawienie, by ogrzewanie naszego domu było w miarę możliwości jak najbardziej ekologiczne. W praktyce oznacza to, że wkłady odprowadzają produkty spalania z urządzeń grzewczych, zapewniają szczelność spalin, które nie powinny dotykać komina oraz odporność ogniową, chronią komin przed odkształceniami termicznymi i mechanicznymi oraz zamakaniem, przedłużają jego trwałość, pozwalają na przeglądy i czyszczenie komina, a także zmniejszają jego bezwładność cieplną.
Z czego mogą być wykonane wkłady kominkowe?
Wkłady kominkowe różnią się między sobą przede wszystkim materiałem, z jakiego są wykonywane. Najczęściej można spotkać wkłady żeliwne oraz stalowe. Te pierwsze są masywniejsze i mają grubsze ścianki, odznaczające się bardzo wysokim poziomem szczelności. Ich dużą zaletą są względy estetyczne: jako że materiał ten nadaje się do dowolnego kształtowania, takie wkłady często ozdobione są różnego rodzaju wzorami lub fantazyjnymi ornamentami. Z kolei wkłady kominkowe ze stali są lżejsze i zwykle mają prostszą formę, w związku z czym na ogół są wybierane do bardziej nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. Niestety materiał ten nie gromadzi ciepła aż tak dobrze, przez co musi być uzupełniany dodatkowymi płytami np. z wermikulitu albo szamotu, które bywają kruche i co jakiś czas wymagają wymiany. Natomiast do zalet wkładów stalowych należą duży wybór modeli oraz dodatkowe udogodnienia, takie jak systemy zapobiegające zabrudzeniu szyb.
Na co zwracać uwagę, wybierając wkłady kominkowe?
Wybór wkładu kominkowego powinien zależeć zarówno od wystroju wnętrza, jak i funkcji kominka (czy ma on być głównym źródłem ogrzewania, czy może ma pełnić przede wszystkim rolę dekoracyjną?). Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujemy, należy upewnić się, że nasz wkład odznacza się wysoką jakością wykonania oraz mocnymi, grubymi ściankami. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Ważnymi parametrami są także: wielkość paleniska, moc nominalna, sprawność grzewcza (zwykle jest to 50-80%), sposób wybierania popiołu i otwierania drzwiczek oraz regulacja procesu spalania. Z kolei na estetykę kominka wpływają takie kwestie jak liczba i typ przeszkleń, kształt frontu i wykończenia.
Comments are closed