Lato, jak co roku, otwiera przed nami mnóstwo możliwości wypoczynkowych. Nawet jeśli nie udało nam się w ciągu roku odłożyć sumy potrzebnej na wakacyjne podróże, czy zorganizowany odpoczynek dla dzieci, wakacyjne plany wciąż można zrealizować. Jedną z opcji jest bankowy kredyt gotówkowy bez zaświadczeń – opcja na szybkie pozyskanie niezbędnej gotówki. Co to za kredyt? Jak szybko można go dostać? Jakie są jego koszty?

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń – co to za rozwiązanie?

Zazwyczaj, kiedy staramy się o kredyt konsumencki, bank wymaga przedstawienia zaświadczeń, które są formą zabezpieczenia spłaty zobowiązania. Dzięki tym zaświadczeniom – np. zaświadczenie o zarobkach, umowa o pracę na czas nieokreślony – udzielenie kredytu jest obarczone mniejszym ryzykiem. Dlaczego zatem banki oferują kredyt gotówkowy bez zaświadczeń?

kredyt gotówkowy na wakacje

W ramach kredytu gotówkowego bez zaświadczeń:

• najczęściej starać się można o stosunkowo niewielkie kwoty – maksymalnie do 10 tys. PLN, a zazwyczaj o ok. 3-5 tys. PLN; wysokość udzielonych środków jest zatem formą ograniczania ryzyka;
• nie jest wymagane poręczenie własnym majątkiem przez osoby trzecie;
• kredytobiorca zazwyczaj nie ponosi opłat za rozpatrzenie wniosku;
• nie jest wymagane przestawienie zaświadczeń o wysokości zarobków ani zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę.

Kto i jak może otrzymać kredyt gotówkowy bez zaświadczeń?

O ile udzielenie kredytu bez zaświadczeń jest maksymalnie uproszone, jeśli chodzi o formalności, a podjęcie decyzji kredytowej zazwyczaj nie trwa dłużej niż kilka dni roboczych (2-3 dni), to musimy wiedzieć, jakie wymagania trzeba spełnić, by go otrzymać. Bank na pewno będzie mieć konkretne wymagania, które są formą zabezpieczenia kredytu. Na pewno zweryfikuje naszą wiarygodność finansową i zdolność kredytową na podstawie analizy historii kredytowej i scoringu z Biura Informacji Kredytowej. Niezbędne będzie również potwierdzenie otrzymywania wpływów, co świadczy o stabilnej sytuacji finansowej. Bank może wziąć tutaj pod uwagę inne umowy, niż umowa o pracę. Wystarczająca może okazać się także analiza wpływów na konto – ich wysokość i regularność.

Ile kosztuje kredyt gotówkowy bez zaświadczeń?

Całościowy koszt udzielenia kredytu gotówkowego bez zaświadczeń obrazuje jego RRSO. Zazwyczaj plasuje się ono na poziomie 14-18%. Oczywiście, tańszym zobowiązaniem będzie klasyczny kredyt gotówkowy, jednak jego udzielenie obwarowane jest wymaganiami, które może być trudniej spełnić. Poza tym, rozpatrywanie wniosku o taki kredyt trwa znacznie dłużej.