Kupić odpowiedni laptop dla gracza, nie jest łatwym zadaniem. Głównie dlatego, że musi on spełniać określone kryteria, aby gra była rzeczywiście przyjemna. Dobry procesor i mocna karta graficzna i duża ilość pamięci RAM to podstawa. W co, poza tym, powinien być wyposażony jeszcze laptop dla gracza?

„Jaki laptop do gier wybrać?” – to pytanie stawia sobie wielu miłośników gier, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zwykły sprzęt biurowy może się sprawdzić, co najwyżej przy oglądaniu filmów. Niestety, ale im nowsza gra, tym większe wymagania wobec komputera, na którym jest uruchamiana.

Jednym z ważniejszych elementów, które powinien posiadać laptop dla gracza, to dobra karta graficzna. To od niej zależy jakość rozgrywki i rozdzielczość obrazu. Dlatego warto sięgnąć po komputer przenośny, który wyposażony jest układ graficzny od Nvidia Geforce GTX 1050 lub GTX 1650 w górę.

Pamięć RAM. Dla graczy od 16 GB

Tu warto wspomnieć także o odpowiedniej ilości pamięci RAM, bez której nawet najbardziej efektywny sprzęt nie będzie działał tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Niezbędne minimum w wypadku, gdy nasz PC ma służyć do grania, to 8 GB. Niemniej jednak, prawdziwy sprzęt, który można określić mianem „gamingowy”, zaczyna się od 16 GB.

Kolejnym elementem jest procesor. Musi być on mocny i wydajny, aby w pełni wykorzystał możliwości układu graficznego. Jego podstawowe cechy to: minimum cztery rdzenie, wysoka częstotliwość taktowania w trybie bazowym i Turbo. Dla graczy polecane są procesory  Intel Core i7 lub i9 lub AMD z serii Ryzen.

A co z dyskiem? Lepszy będzie HDD czy SSD? Okazuje się w kontekście gier zaleca się stosowanie dysku SSD, który gwarantuje lepszy zapis i odczyt danych. Główne zalety SSD to: szybsze ładowanie systemu operacyjnego i przenoszenie plików oraz wczytywanie kolejnych etapów naszej ulubionej gry.

Jaki laptop do gier powinien mieć ekran?

Szukając odpowiedniego sprzętu gamingowego należy zwrócić uwagę także na ekran. Trzy najistotniejsze parametry, które należy sprawdzić pod tym kątem to: przekątna, rozdzielczość, typ matrycy, a także jasność maksymalna.

W przypadku laptopów dla graczy zalecana jest rozdzielczość FHD lub wyższa. Gwarantuje ona lepszą jakość grafik i większą satysfakcję wizualną z gry. Jeśli chodzi o przekątną ekranu, powinna się ona zaczynać od 15,6 cala. Dlaczego? Im większy ekran, tym większy komfort grania.

Aby wirtualna rozgrywka przebiegała bez zbędnego rozpraszania warto postawić także na matową matryce. Wówczas w naszym ekranie nie będzie odbijało się ani otoczenie, ani światło. Ważne jest aby wyświetlacz w laptopie miał wysoką jasność maksymalną ekrany. Ta rekomendowana do gier powinna być wyższa niż 300 cd/m2.

Dobre chłodzenie

Laptop dla gracza musi mieć także dobre chłodzenie, ponieważ im większa wydajność podzespołów, tym wyższa ich temperatura, a w konsekwencji, wolniejsza praca laptopa.  Producenci sprzętu komputerowego w tej kwestii stosują różne rozwiązania – od dodatkowych wiatraków, po specjalne płytki pochłaniające ciepło. To, w jaki sposób laptop jest dodatkowo chłodzony zwykle jest dokładnie opisane.  Jeśli szukamy laptopa dla gracza, warto, aby był on nieco masywniejszy. Komputery przenośne o smukłej budowie trudniej schłodzić.

Podsumowanie

Teraz, gdy już wiesz, bez jakich elementów nie może obejść się laptop dla gracza, możesz śmiało zainwestować w odpowiedni sprzęt. Jeśli nie chcesz przepłacać za przenośny komputer gamingowy rozważ opcje leasingu. Bardzo często taką drogą możesz kupić całkiem niezły sprzęt w o wiele niższej cenie.  Szczególnie warto przyjrzeć się ofercie e-sklepu „Device”, który jest doświadczonym sprzedawcą sprzętu polieasingowego.  Kupując u nich masz pewność, że trafisz na wyselekcjonowany i markowy sprzęt w najwyższej jakości.