Charakterystyka i zalety pustaków szalunkowych
Mocne i solidne fundamenty to podstawa bezpieczeństwa i trwałości całej konstrukcji budynku, dlatego właśnie wybór materiałów, z jakich zostaną one wykonane, jest niezwykle ważny. Istnieje kilka metod, technologii i materiałów stosowanych do wznoszenia ław fundamentowych, a na wybór konkretnego z nich wpływ ma między innymi rodzaj gruntu, a także budynku, jaki ma na fundamencie stanąć. Jednym z popularnych ostatnio materiałów stosowanych do budowy fundamentów są pustaki szalunkowe.
Pustaki szalunkowe – charakterystyka
Pustaki szalunkowe wykonywane są z betonu lub z keramzybetonu. Kremzybeton wpływa na to, że ich masa jest znacznie mniejsza, a ponadto charakteryzują się lepszą izolacyjnością termiczną. Dostępne są pustki szalunkowe w kilku kształtach i rozmiarach. Mamy do wyboru pustaki wieńcowe, połówkowe, a także narożnikowe. Poza budową fundamentów pustaki szalunkowe często stosowane są do wznoszenia ścian piwnicznych, ale też często wykorzystuje się je do budowy basenów czy garaży.
Zalety pustaków szalunkowych
Budowa elementów nośnych takich jak fundamenty z pustaków szalunkowych polega na układaniu muru z pustaków, które następnie wypełniane są betonem, z tego też względu, do budowy fundamentów z pustaków szalunkowych nie ma konieczności używania zaprawy murarskiej. Pustaki szalunkowe charakteryzują się więc wysoką odpornością na ściskanie, jednorodną strukturą, a także wysoką nośnością, ponadto są one wodo, oraz mrozoodporne. Budowa fundamentów z pustaków szalunkowych jest szybka, w porównaniu do tradycyjnych lanych ław fundamentowych, a także korzystna cenowo.
Comments are closed