Posiadanie prawa jazdy przydaje się wszędzie, nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Jeśli nie zdobyłeś uprawnień w naszym kraju, nic nie stoi na przeszkodzie, by prawo jazdy zdać poza jego granicami, np. w Wielkiej Brytanii. W UK panują inne zasady nie tylko jeśli chodzi o ruch lewostronny i kierownicę po prawej stronie, ale także w wypadku samego kursu na prawo jazdy. Jak zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami w Wielkiej Brytanii i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Od czego zacząć? Wiek, dobry stan zdrowia i tymczasowe prawo jazdy

Aby móc myśleć o nauce jazdy, konieczne jest zdobycie Provisional Driving Licence, czyli tymczasowego prawo jazdy. Uprawia ono kursanta do tego, by mógł wsiąść za kierownicę pod okiem odpowiednich osób. Ubiegając się o Provisional Driving Licence mamy do wyboru kilka możliwości. Aplikacje możemy złożyć przez Internet, pocztą lub osobiście w DVLA. Najtańsza jest ostatnia opcja, przez internet zapłacimy £34, natomiast przesyłając pismo pocztą £43. Do złożenia wniosku online, będziemy potrzebować ważnego dowodu tożsamości, np. paszportu, adresu miejsca zamieszkania czy numeru NIN (National Insurance Number).
Ubiegać się o tymczasowe prawo jazdy może osoba, która co najmniej od 185 dni mieszka na terenie UK oraz ukończyła 17 rok życia. Ponadto przyszły kierowca musi cieszyć się nienagannym zdrowiem, a o wszelkiego rodzaju dolegliwościach poinformować DVLA podczas składania wniosku. Niektóre choroby wykluczają zdobycie uprawnień, inne dają taką możliwość, jednak w przypadku wady wzroku powyżej 0,5 dioptrii, kursant musi zakładać okulary, bądź szkła kontaktowe.

Zdawanie teorii. Z czego składa się egzamin teoretyczny?

Na test teoretyczny zazwyczaj należy przygotować się samodzielnie. Co prawda istnieje wiele szkół nauki jazdy, które wspomagają Polaków i pomagają zdać prawo jazdy w UK po polsku, jednak korzystanie z tego typu usług nie jest obowiązkowe. Jest jednak wskazane dla tych, którzy wystarczająco dobrze nie znają języka lub chcą się dobrze przygotować. Takie szkoły oferują wiele materiałów, podręczników, nagrań oraz innych pomocy naukowych. Samodzielne przygotowanie pozwala zaoszczędzić czas, natomiast skorzystanie z usług szkoły nauki jazdy daje nam dużo większą pewność, że zdanie teorii nie będzie dla nas problemem.
Egzamin teoretyczny na prawo jazdy w UK kosztuje £23 i składa się z dwóch etapów. Każdy kursant musi dobrze znać zasady ruchu drogowego, co jest sprawdzane w pierwszej części, jaką jest test wielokrotnego wyboru. Natomiast druga część to test dotyczący dostrzegania zagrożeń. Oba testy wykonuje się na komputerze. Test wielokrotnego wyboru składa się 50 pytań, do zaliczenia wystarczą nam 43 pkt. Z kolei test percepcji zagrożeń to 14 klipów wideo, na podstawie których mamy rozpoznać rozwijające się zagrożenie drogowe. Aby zaliczyć test, musimy uzyskać 44 punkty z 75 możliwych.

Egzamin praktyczny. Weryfikacja umiejętności

Podobnie jak w przypadku nauki teorii, tak też w szkoleniu praktycznych umiejętności, w UK nie musimy korzystać z usług szkół nauki jazdy. Posiadając tymczasowe prawo jazdy, możemy uczyć się jeździć pod okiem instruktora lub osoby, która od ponad 3 lat posiada prawo jazdy i ukończyła 21 rok życia. Jeśli szkolimy się własnym samochodem, musimy oznakować pojazd literą L i nie możemy poruszać się po autostradach.
Większość kandydatów woli jednak wybrać kurs nauki jazdy w UK. Prowadzący instruktor oceni nasze umiejętności i przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy powie nam, na co musimy zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu będziemy pewni, że jesteśmy gotowi do podejścia do egzaminu.
Niezależnie od tego, w jaki sposób odbywa się nasza nauka. Weryfikacją naszych umiejętności jest egzamin praktyczny, do którego możemy przystąpić po zdaniu teorii. Początkowo przyszły kierowca poddawany jest sprawdzeniu wzroku oraz weryfikowana jest jego wiedza na temat bezpieczeństwa pojazdu i kluczowych podzespołów. Następnie osoba egzaminowana wsiada za kierownicę, a podczas egzaminu wykonuje różne manewry, podczas których egzaminator ocenia znajomość przepisów, znaków drogowych, bezpieczeństwo jazdy i praktyczne umiejętności prowadzenia pojazdów. Jeżeli nie popełnisz rażących błędów, zdasz na prawo jazdy. Egzaminator wyda Ci stosowany certyfikat, na podstawie którego możesz oczekiwać na przybycie właściwej licencji i od razu rozpocząć jazdę.
Jeśli myślisz o zdobyciu uprawnień na Wyspach, zastanawiasz się jak zdać prawo jazdy w UK, ale nie komunikujesz się dobrze po angielsku i masz pewne obawy, możesz skorzystać z oferty polskiej szkoły nauki jazdy Croydons, która oferuje wsparcie polskich instruktorów i materiałów naukowe w języku ojczystym. Dzięki temu będziesz miał pewność, że zostaniesz dobrze przygotowany, a przystąpienie i zdanie egzaminu nie będzie dla Ciebie problemem.