Niemal każdy kierowca dba o stan silnika, hamulców czy amortyzatorów. Ogromne znaczenie ich prawidłowej pracy jest bowiem oczywiste. Nie tak oczywiste jest jednak znaczenie mniejszych, mniej strategicznych elementów, do jakich należą np. wycieraczki samochodowe. Niemniej również takich części pojazdu nie można zaniedbywać, gdyż może to znacząco utrudnić jazdę, jak również narazić na niebezpieczeństwo kierowcę i pasażerów. Jak dbać o wycieraczki i jak z nich korzystać, żeby jak najdłużej działały całkowicie sprawnie?

Prawidłowe użytkowanie wycieraczek samochodowych

Warunkiem długiej żywotności wycieraczek jest bez wątpienia ich poprawne użytkowanie. Wielu kierowców pewnie zapyta w tym miejscu, jak można używać ich w sposób niewłaściwy. Okazuje się jednak, że jest to możliwe. Przede wszystkim, nigdy nie należy włączać wycieraczek, gdy szyba jest sucha. Sprawia to, że dochodzi do szybkiego wycierania się gumy, a jeśli praktyki tego typu są regularnie powtarzane, może dojść nawet do wygięcia całego pióra. Dlatego też, jeśli chcemy wyczyścić szybę, skorzystajmy z płynu do spryskiwaczy i dopiero wtedy uruchommy wycieraczki samochodowe.

wycieraczki samochodowe

Drugą kwestią, o której powinniśmy pamiętać, jest unikanie korzystania z wycieraczek, gdy szyba jest zmrożona. Niektórzy kierowcy próbują rozbijać zlodowacenia przy pomocy piór, co rychło prowadzi do ich dewastacji. Jest to działanie absolutnie niewskazane. Grudki lodu należy zedrzeć przy użyciu łopatki i dopiero wtedy – po nawilgoceniu szyby – można uruchomić wycieraczki.

Pielęgnacja wycieraczek samochodowych

Nie wystarczy poprawnie korzystać z wycieraczek, aby uniknąć uszkodzenia czy też przedwczesnego zużycia tych elementów. Niezbędna jest również prawidłowa pielęgnacja. Na czym ona polega? Podstawą jest regularne czyszczenie wycieraczek. Po dłuższej podróży, po opadach deszczu lub śniegu, czy też po przejechaniu szutrowej lub piaskowej trasy koniecznie trzeba przetrzeć pióra oraz gumy. Nawet jeśli żadna z wymienionych powyżej sytuacji nie miała miejsca, warto czyścić wycieraczki samochodowe co najmniej raz w miesiącu.

Bardzo ważne jest, aby dbać również o stan szyby. Wspomniano już wcześniej, że jeśli jest ona zmrożona, może dojść do uszkodzenia wycieraczek. Tak samo groźne są rozmaite zanieczyszczenia znajdujące się na szybie. Oczywiście wycieraczki są przeznaczone również do czyszczenia szyby, jednak jeśli zgromadzą się na niej duże ilości twardych zanieczyszczeń, przed uruchomieniem piór należy użyć szmatki lub łopatki.