Ilu naukowców jest na świecie?
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na zawarte w tytule pytanie, bo jakimi kierować się kryteriami? Kogo określić mianem naukowca i które dziedziny szeroko pojętej nauki brać pod uwagę?
Naukowcy są wśród nas
Wydarzenia takie jak Noc Naukowców albo pokazy naukowe cieszą się wielką i ciągle rosnącą popularnością. Taką samą popularnością mogą się pochwalić niektóre popularnonaukowe kanały w Internecie. Skąd to wynika? Z głodu wiedzy, który tkwi w człowieku. Sami też chętnie eksperymentujemy i o ile są to bezpieczne eksperymenty, to warto pozwolić na takie także i najmłodszym.
Czy sztuka czytania zanika?
Statystyki wskazują, że wielu Polaków nie czyta nie tylko książek, ale nie czyta nic. Jednak jak wytłumaczyć, to że księgarnie utrzymują się na rynku, biblioteki ciągle funkcjonują, a magazynów popularnonaukowych jest całe mnóstwo? Młodzi naukowcy, historycy i badacze, chętnie korzystają z wszystkich takich źródeł, chociaż oczywiście na pierwszym miejscu znajdziemy internet, który dobrze wykorzystywany jest skarbnicą darmowej wiedzy. To tam rodzą się często nowe pasje i rozwijają stare. Setki for internetowych i grup na portalach społecznościowych łączy ludzi o podobnych zamiłowaniach, dzięki czemu wszyscy się wzajemnie nakręcają i dopingują w zdobywaniu wiedzy.
Więc ilu jest naukowców na świecie? W zasadzie może ich być tylu, ilu jest ludzi na świecie, bo nic nie stoi na przeszkodzie, by odkryć w sobie takie zamiłowanie do nauki. A zgłębiać można mnóstwo tematów – od astronomii po sport.
Comments are closed