Grzybiarze, rowerzyści, spacerowicze – lasy przyciągają wielu turystów, którym może się zapomnieć, że w odwiedzanym miejscu są jedynie gośćmi. Mieszkańcami lasu są bowiem dzikie zwierzęta. Jak się zachowywać, aby żyć w zgodzie z gospodarzami lasu?

Po pierwsze – dokarmianie zwierząt niewskazane

Ludzkim odruchem, kiedy zobaczy się sarenkę lub lisa, jest wyjąć z plecaka jakiś przysmak i rzucić zwierzęciu do zjedzenia. Mieszkaniec lasu nie pogardzi jedzeniem od człowieka, ale to nie jest naturalny sposób, w jaki zwierzę zdobywa pożywienie. Dokarmianie zwierząt może poskutkować tym, że kiedy nadejdzie zima, to taka sarenka czy lis nie będą potrafiły samodzielnie znaleźć jedzenia, ponieważ przyzwyczaiły się do tego, że pomagali im ludzie. Jedynymi kompetentnymi osobami, które odpowiadają za dokarmianie zwierząt, są pracownicy lasu – leśnicy, a nie okazjonalni turyści.

Po drugie – zakaz śmiecenia

Pokusa, aby wyrzucić śmieci do lasu jest duża – nikt przecież nie lubi chodzić na wycieczce ze śmieciami w plecaku czy w torbie. Należy jednak pamiętać, że w lesie obowiązuje zakaz śmiecenia. Wynika on z kilku powodów. Przede wszystkim, aby chronić przyrodę, która nie żyje w symbiozie z pustymi opakowaniami po ciastkach. Po drugie, aby uszanować mieszkańców lasu, którymi są zwierzęta. Postawmy się w ich sytuacji i wyobraźmy sobie, że ktoś przychodzi do nas do domu i na środek przedpokoju wywala śmieci. Tak samo jak my, ludzie, pragniemy mieć czystą przestrzeń, w jakiej mieszkamy, to tego samego potrzebują zwierzęta.