Nie da się zaprzeczyć, iż w każdym domu znajduje się przynajmniej jeden telewizor. W niektórych rodzinach, urządzenie to jest w niemal każdym pomieszczeniu, niekiedy nawet w kuchni oraz łazience. Czy Polacy tracą czas przed telewizorem?

Ile czasu tracimy na oglądanie TV?

Według ankiet i statystyk jest to ok. 4-5 godzin dziennie. Choć liczba ta nieznacznie spada, nie oznacza to, iż Polacy rezygnują z oglądania telewizji. Stopniowy spadek wynika z tego, że obecnie coraz więcej osób przesiada się do komputera, oglądając filmy i programy online. Z telewizji nadmiernie korzystają zwykle starsze osoby oraz dzieci.

Wartościowe programy czy strata czasu?

Przeglądając programy telewizyjne, można natknąć się na dziesiątki nic nie wnoszących do życia „zapychaczy czasu” np. różnego rodzaju seriale paradokumentalne. Czy w tych czasach można znaleźć w telewizji coś wartościowego? Owszem, ale trzeba chcieć szukać. Oglądanie TV nie musi oznaczać wpatrywania się w ekran dla zabicia czasu. Jest masa kanałów (w tym nawet w pakiecie podstawowym, dostępnym dla każdego), które oferują interesujące filmy dokumentalne poświęcone nauce.

Oglądanie telewizji przez dzieci – pozwalać czy ograniczać?

Warto wprowadzać dzieciom limit na telewizję, głównie ze względów zdrowotnych. Oglądając cały dzień kreskówki, dziecko nie ma czasu na rozwijanie swoich pasji i umiejętności manualnych. Ważne jest również, aby włączać dzieciom programy edukacyjne, skierowane dla najmłodszych oraz filtrować to, co maluchy same włączają w telewizji.