Każdy kierowca musi pamiętać o regularnej wymianie oleju silnikowego. Osoby nie znające się na temacie, mogą być jednak zdziwione ilością i rodzajami oleju dostępnymi na rynku. mineralny, syntetyczny czy półsyntetyk – jaki olej wybrać do swojego samochodu?

Rodzaje oleju silnikowego

Generalnie oleje silnikowe dzieli się na trzy rodzaje, różniące się między sobą właściwościami, wynikającymi z odmiennego procesu produkcji.
Olej mineralny – dedykowany jest głównie do starszych silników, nie obciąża uszczelnień i polecany jest wtedy, gdy samochód bierze silnik. niestety, nie sprawdza się najlepiej w niskich temperaturach.
Półsyntetyk – olej półsyntetyczny zapewnia lepszą ochronę silnika niż olej mineralny, również nie obciąża uszczelnień. Może być stosowany jako „przejście” z oleju syntetycznego na mineralny.
Olej syntetyczny – jest najlepiej dostosowany do wymagań nowoczesnych silników, oleje te są wyjątkowo odporne na wysokie temperatury, dlatego nie odkładają się w silniku w postaci szkodliwego nagaru.

Oznaczenia olejów

Sam rodzaj oleju to nie wszystko. Warto zwracać również uwagę na parametry lepkości – indeks z literą W oznacza lepkość w niskich temperaturach, natomiast bez indeksu W – lepkość w wysokich temperaturach. Im niższa lepkość, tym mniejsze straty mocy silnika, jednak wyższa daje znacznie lepszą ochronę silnika. Wybór indeksu musi być więc sprawą przemyślaną i rodzajem kompromisu między tymi dwoma parametrami. W kwestii doboru oleju warto zapytać o poradę doświadczonego mechanika lub stosować się do zaleceń producenta.