Niegdyś czytało się kryminały, później doszły do tego filmy i seriale o tematyce kryminalnej. A teraz? Fascynacja kryminologią i kryminalistyką trafiła również na polskie uczelnie, gdzie już od kilku lat można poznawać tajniki obu tych niezwykłych nauk. Co nas tak bardzo do nich przyciąga?

Zagadka popularności kryminologii i kryminalistyki

Kryminologia i kryminalistyka, studia dzienne lub zaoczne, zaczęły powstawać na polskich uczelniach już od kilku lat. Co ciekawe, od samego początku studia o takim profilu przeżywają niesamowite wprost oblężenie. Chętnych do studiowania kryminologii i kryminalistyki jest bardzo wielu. Ich ilość znacznie przekracza możliwości polskich uczelni. Przynajmniej obecnie. Bardzo możliwe, że w przyszłości powstanie więcej tego typu specjalności i więcej osób będzie mogło się na nie dostać. Skąd jednak w kraju o stosunkowo niskim poziomie przestępczości tak duże zainteresowanie przedmiotami typowo kryminalnymi? Co sprawia, że tak wiele osób chce poznawać tak trudne i wymagające nauki?

Kryminologia i kryminalistyka

Kryminologia i kryminalistyka

Duże możliwości dla absolwentów

Na początku warto wyjaśnić pewną bardzo istotną kwestię – kryminologia i kryminalistyka to studia, które kształcą nie tyko przyszłych kryminologów i techników kryminalistyki. Program kształcenia na tej specjalności jest tak rozbudowany, że jej absolwenci z powodzeniem znajdą pracą w wielu innych zawodach. Oczywiście, w większości będą to funkcje związane pośrednio lub bezpośrednio z bezpieczeństwem. Dyplom studiów o specjalności „kryminologia i kryminalistyka” otwiera wiele drzwi, przede wszystkim w policji, ale nie tylko. Oprócz służb mundurowych i pracy w jednym z państwowych resortów, kryminologia i kryminalistyka stanowią doskonałe przygotowanie do pracy w jednej z coraz liczniejszych, w pełni profesjonalnych agencji ochrony czy w agencjach detektywistycznych. W obu przypadkach wykształcenie to pozwala zajmować się ochroną osób i mienia o szczególnej wartości, a także prowadzić prywatne śledztwa w spawach najcięższych gatunkowo. Praktyka pokazuje, iż coraz częściej to właśnie takimi przypadkami zajmują się wykwalifikowani detektywi.

Walka w słusznej sprawie

Jednak każdy zawód, aby był pociągający, musi oferować coś więcej niż atrakcyjne wynagrodzenie i pewne miejsce pracy. Co takiego oferuje możliwość pracy jako kryminolog czy technik kryminalistyki? Z całą pewnością jest to kontakt z tym, co pociąga ludzi od zawsze. Zagadka, tajemnica, mrok, próba zrozumienia pobudek, jakimi kierują się ludzie popełniający przestępstwa, a przede wszystkim chęć zmierzenia się z nimi i zapobieżenia kolejnym zbrodniom. Kryminologia i kryminalistyka pozwala toczyć w sposób jak najbardziej rzeczywisty i namacalny odwieczną walkę dobra ze złem. Stanowi przygotowanie do tego, aby walkę tę wygrać i stanąć na straży tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Wiele jest zawodów, których pełnienie przynosi szczególne korzyści całemu społeczeństwu. Każdy zawód związany z kryminologią i kryminalistyką z całą pewnością do tej grupy należy.