Czym jest próżnia? Cel wytwarzania podciśnienia
Próżnia to pojęcie pozornie dobrze znane, kojarzone zwykle z kosmosem, w którym występuje. Okazuje się jednak, że mało kto wie, czym tak naprawdę jest próżnia. Mało tego, jak się okazuje, dzięki technice próżniowej możliwe jest celowe wytworzenie próżni przy użyciu odpowiedniej pompy, z czego również niewielu laików zdaje sobie sprawę.
Różne stany próżni
Powszechnie uważa się, że próżnia to niejako pustka. Do pewnego stopnia nie jest to wcale błędne przekonanie, okazuje się jednak, że występują rozmaite stany próżni. Innymi słowy, zwykle jest to pustka niecałkowita. O próżni mówi się w sytuacji, gdy ciśnienie osiąga wartości niższe niż ciśnienie atmosferyczne. Próżnia absolutna, czyli de facto całkowity brak ciśnienia, występuje wtedy, gdy ciśnienie jest równe 0 mbar. W rzeczywistości stan ten nie istnieje. Zaobserwować lub wytworzyć można natomiast pozostałe 6 stanów próżni. Najbliżej próżni absolutnej jest próżnia kosmiczna o wartości 10-16 mbar. Natomiast technika próżniowa pozwala na wytworzenie w celach przemysłowych dwóch stanów próżni najbliższych ciśnieniu atmosferycznemu – są to próżnia niska i próżnia średnia.
Podciśnienie – po co je wytwarzać?
Stan próżni to stan ciśnienia obniżonego względem ciśnienia atmosferycznego, czyli podciśnienia. Wyjaśniono już powyżej, iż technika próżniowa wykorzystywana w przemyśle pozwala na wytworzenie podciśnienia. Jednak dlaczego jest ono tak przydatne?
Natura bardzo nie lubi jakichkolwiek dysproporcji. Dlatego też, jeżeli gdzieś powstaje ciśnienie mniejsze od atmosferyczne, natychmiast powietrze dąży do wyrównania ciśnień. Efekt jest taki, iż powstaje nacisk powietrza atmosferycznego na powietrze pod ciśnieniem, który można wykorzystać jako energię. Ażeby to jednak było możliwe, pompa musi wytworzyć podciśnienie w przestrzeni zamkniętej. To, do czego dochodzi później, najprościej przedstawić jako zasysanie. Jednak nie jest to wcale precyzyjne określenie, gdyż tak naprawdę powietrze jest wtłaczane do pompy, co sprawia wrażenie zasysania. Warto wytłumaczyć to na przykładzie – wbrew pozorom odkurzacz wcale nie wytwarza energii, która zasysałaby powietrze do środka, tak naprawdę w urządzeniu powstaje podciśnienie, które prowokuje powietrze atmosferyczne, aby wtłaczało się do odkurzacza wraz z kurzem i innymi zanieczyszczeniami.
Technika próżniowa, czyli inaczej wytwarzanie podciśnienia, jest dziś powszechnie wykorzystywana w procesie produkcyjnym, jak i w urządzeniach codziennego użytku. Wszystko za sprawą tego, iż jest to technika bezpieczna, wydajna i relatywnie tania. Ponadto, podciśnienie znajduje wiele zastosowań – od odkurzania, po transport przedmiotów i materiałów sypkich.
Comments are closed