Wymiana filtrów to sprawa, o której powinien pamiętać każdy kierowca, bez względu na wiek i markę pojazdu. Wiele osób zastanawia się jednak, czy można dokonać wymiany filtrów samodzielnie, czy może lepiej będzie odwiedzić mechanika?

Filtr paliwa i filtr oleju – samodzielna wymiana

Z całą pewnością, filtr paliwa, powietrza czy filtr oleju można wymienić samodzielnie, o ile mamy do tego odpowiednie warunki oraz wiedzę. Nie jest to sprawa skomplikowana, jednak wymaga poświęcenia chwili wolnego czasu i trzeba wcześniej zamówić odpowiednie filtry, które można stosować w naszym samochodzie. Trzeba zwracać uwagę na rocznik, model, silnik. Jeśli sami zakupimy filtry i je wymienimy, na pewno oszczędzimy co najmniej kilkadziesiąt złotych i unikniemy wizyty u mechanika. Warto jednak pamiętać, że wymianę filtrów zawsze warto zastosować wraz z wymianą oleju.

Kiedy z wymianą filtrów udać się do mechanika?

Oczywiście nie każdy wie, w jaki sposób wymienia się filtry oraz nie ma do tego odpowiednich narzędzi czy czasu. Nie zawsze również mamy czas i ochotę kupować filtry na własną rękę, woląc zdać się na wiedzę mechanika. Filtr paliwa, filtr oleju wraz z wymianą oleju nie powinien zajmować mechanikowi dużo czasu, dlatego wiele osób dla własnej wygody woli powierzyć pojazd w ręce specjalisty. Kosztuje to nieco więcej, ale zyskujemy wolny czas oraz komfort tego, że w żaden sposób nie pobrudzimy sobie rąk. Oczywiście wybór metody wymiany filtrów należy już do właściciela pojazdu i bez względu na to, czy wybierze mechanika, czy zrobi to sam, pamięć i regularnej wymianie filtrów jest niezwykle ważna dla bezproblemowej eksploatacji pojazdu.