Pakowanie to czynność, z którą każdy miał do czynienia. Proces ten jest wykorzystywany zarówno w warunkach domowych, firmach transportowych, czy liniach produkcyjnych, a żeby zwiększyć wydajność pracy wykorzystuje się specjalne maszyny pakujące. W zależności od potrzeb mogą to być niewielkie akcesoria do pakowania ręcznego lub rozbudowane urządzenia mogące szybko zapakować duże nakłady materiałów.

Zautomatyzowane i ręczne urządzenia do pakowania

W warunkach domowych do zapakowania standardowych pudełek oraz przedmiotów o niewielkich gabarytach wystarczy dobra taśma klejąca, niewymagająca dodatkowych urządzeń do pakowania. W sklepach, firmach kurierskich oraz przedsiębiorstwach, w których wykorzystuje się proces pakownia na większą skalę, pracownicy często do dyspozycji mają ręczny dyspenser do taśmy klejącej. Urządzenie to jest proste w obsłudze i nie wymaga podłączenia do sieci elektrycznej, a ułatwia dozowanie i równe rozciągnięcie taśmy pakowej. Dyspenser wyposażony jest w końcówkę zakończoną ostrymi ząbkami, co ułatwia równe przecięcie taśmy, znacząco skracając czas potrzebny na zapakowanie produktów.

Urządzenia do pakowania

Dużo bardziej zaawansowanym technologicznie urządzeniem jest specjalna maszyna pakująca. Wykorzystywana jest do masowego pakowania produktów o różnorodnych gabarytach, dlatego można ją spotkać głównie w zakładach produkcyjnych i magazynach. Takie urządzenie do pakowania pozwala w szybkim czasie zapakować dużą ilość produktów, ograniczając tym samym pracę ludzkich rąk. Ważnym elementem urządzeń pakujących są taśmy, które wpływają na jakość pakowania.

Taśmy pakowe do urządzeń pakujących

Na rynku dostępne są taśmy różniące się między sobą szerokością, materiałem wykonania, trwałością, a nawet kolorem. Ich wygląd można dopasować do kategorii produktu, drukując na niej nazwę firmy lub komunikat z ostrzeżeniem. Taśmy pakowe dostępne są w wariantach przeznaczonych do użytku w dyspenserze lub automatycznej maszynie pakującej, dlatego ich parametry różnią się między sobą. Nie ma wątpliwości, że to taśma w dużej mierze odpowiada za szczelność i trwałość pakunku, dlatego jej wybór jest równie ważny co jakość urządzenia do pakowania.