Spośród szerokiego asortymentu zabawek dla dzieci, warto wybierać te, których inspirujący wpływ na rozwój wyobraźni i kreatywności, został potwierdzony przez naukowców. Zabawa sama w sobie jest formą doświadczenia i nauki. Dlatego każdy rodzic powinien docenić jej rolę i nie traktować jedynie jako rozrywki. Co ważne, jej pozytywne efekty dla rozwoju malucha, można wspierać poprzez dobór odpowiednich zabawek.

Nauka poprzez zabawę jest nie tylko bardziej efektywna, ale przede wszystkim o wiele przyjemniejsza. Dorośli często nie doceniają inteligencji dzieci, które w rzeczywistości myślą od nich dwa razy szybciej. Mają lepszą pamięć i co najważniejsze, jeszcze nie zostały skażone niechęcią do nauki i poznawania nowych rzeczy. Dobrze jest wykorzystać to naturalne uwarunkowanie maluchów, do rozwoju umiejętności przestrzennego myślenia i pomysłowości. Doskonałym wsparciem będą w tej sytuacji zabawki kreatywne dla dzieci.

Kreatywne zabawki dla dzieci – o co tutaj chodzi?

Myślenie kreatywne, czyli inaczej myślenie twórcze, to jedna z najbardziej przydatnych w życiu umiejętności. I nie chodzi tutaj o to, żeby każdy była artystą, ale o to, aby rozwinąć w dzieciach umiejętność radzenia sobie z życiem oraz tym, co ze sobą niesie, w sposób jak najbardziej pomysłowy i korzystny.

zabawki dla dzieci

Myślenie kreatywne pozwala znajdować niestandardowe rozwiązania, dostrzegać powiązania pomiędzy różnymi koncepcjami czy ideami. Jest tym samym świetnym orężem do radzenia sobie z problemami. Niezbędna do takiego sposobu myślenia jest wyobraźnia. I najlepszym prezentem, jaki rodzice mogą dać swoim dzieciom, to wspieranie rozwoju obu tych umiejętności.

Wszystko zaczyna się od pierwszych miesięcy życia. Już wtedy warto wyposażyć malucha w zabawki kreatywne dla dzieci. Są to różnego rodzaju sortery – ćwiczące umiejętność dopasowania poszczególnych elementów do siebie i zabawki interaktywne, które uczą dzieci, że każda akcja powoduje reakcję.

Zabawki kreatywne dla większych dzieciaków

Kreatywne zabawki dla dzieci starszych to przede wszystkim wszelkiego rodzaju masy plastyczne, takie jak modelina, ciastolina czy mokry piasek. A także kolorowanki i wycinanki. Rozwój twórczego myślenia i wyobraźni wspierają również takie zabawki jak koraliki (Beados) czy kostki (Qixels), które można łączyć ze sobą, tworząc unikalne konstrukcje.

Jednymi z najbardziej powszechnych zabawek kreatywnych są uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych klocki konstrukcyjne. Polski producent tego typu klocków, firma Cobi, oferuje szereg niezwykle ciekawych zestawów, dedykowanych dla różnych grup wiekowych. Innymi zabawkami, wartymi uwagi, są zestawy do szycia dla dzieci Sew Cool oraz drukarki 3D.