Najpiękniejszym miastem Południowej Dalmacji, nie bez powodu nazywanym perłą Adriatyku jest Dubrownik. Stanowi on najczęstszy cel wycieczek do Chorwacji z uwagi na szerokie, piaszczyste plaże, malownicze krajobrazy skalistych zboczy oraz liczne atrakcje turystyczne. Co konkretniej czeka nas w tym śródziemnomorskim mieście?

Wizytówkę Dubrownika stanowią ogromne mury obronne otaczające miasto, natomiast wejście na Starówkę odbywa się za pośrednictwem zabytkowych bram- od zachodu miasta strzeże posąg św. Błażeja, zaś ze wschodniej strony trzeba przejść przez Bramę Ploče. Przy wejściu do miasta sporo miejsca zajmuje Fontanna Onufrego, gdzie woda wypływa z kilkunastu zamaskowanych figur. Jednak to na Starym Mieście koncentrują się najsłynniejsze zabytki architektoniczne Dubrownika i budynki w całości wykonane z kamienia- domy i kamienice, pałace i kościoły, a nawet ulice i bulwary. Dubrownik to miasto o bogatej historii i ciekawej kulturze, dlatego obowiązkowo trzeba zwiedzić chociaż jedno dalmackie muzeum, a do wyboru mamy Muzeum Etnograficzne, Visia, a także Muzeum Archeologiczne Narona powstałe dokładnie w miejscu znaleziska ruin miasta. Niezwykłą atrakcją czekającą turystów w Dubrowniku jest przejazd promem na wyspę Lokrum, która słynie ze skalistej plaży dla naturystów i ogrodu botanicznego.

http://epublisz.pl/

Nikogo kto chociaż raz spędził wakacje w Chorwacji nie trzeba przekonywać jak malownicze plaże znajdują się w Dubrowniku. Największa z nich to strzeżona plaża Uvala Lapad, pełna hoteli i restauracji usytuowanych w otoczeniu sosen i gajów oliwnych. Plaże zachwycają egzotyczną roślinnością i czystymi wodami morza, które stanowi prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych. Dodatkową atrakcję stanowią przepiękne widoki na mury miejskie oraz wyspę Lokrum, które można podziwiać chociażby z plaży Banje. Do wyboru mamy zarówno gorące piaski na Šunj, żwirowe plaże Lokrum, a także położone na południu dzikie plaże ze skalistymi zboczami.

Nie ulega wątpliwości, że w Dubrowniku każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie- miłośnicy historii mogą podziwiać kamieniste mury i zabytkowe budynki, spragnieni słońca czy morskich kąpieli mają do wyboru wiele rodzajów plaż, a w dodatku na wczasowiczów czeka doskonale rozwinięta baza hotelowo- gastronomiczna.