Kupno samochodu nie jest decyzją łatwą. Na rynku jest wiele modeli, które zależnie od ceny, charakteryzują się licznymi cechami i możliwościami. Przeglądając oferty i katalogi producentów wszystko finalnie sprowadza się do jednego pytania: wybrać silnik benzynowy, czy diesla?

Możliwe oszczędności

Decydując się na któryś konkretny silnik warto przede wszystkim wziąć pod uwagę koszt jego eksploatacji. Silniki benzynowe są tu na z góry straconej pozycji. Wyższa cena paliwa i większe spalanie powodują, że ogólny koszt przejazdu jednego kilometra jest znacznie wyższy niż w przypadku diesla. Zatem kupno benzyny w tym wypadku to żadna oszczędność.

Koszty naprawy silników

Po kilku latach używania samochodu karta się jednak odwraca i silniki diesla zaczynają o sobie przypominać. Mechanicznie są znacznie bardziej skomplikowane, a zatem bardziej podatne na uszkodzenia. To z kolei oznacza wielotysięczne rachunki, ponieważ koszty naprawy tego silnika są znacznie wyższe niż w przypadku usterek silnika benzynowego.

Pozorna oszczędność?

Czy można zatem uznać, że kupno diesla to błąd i jedynie pozorna oszczędność? I tak i nie. Jeśli ma być to samochód, który będzie przede wszystkim kupowany nowy, z zamiarem pokonywania ogromnych odległości, a następnie po kilku latach wymieniony na nowy egzemplarz, diesel będzie fantastycznym wyborem. Jeśli jednak jakakolwiek z tych odpowiedzi będzie na nie, oznacza to, że bardzo poważnie trzeba rozważyć zakup silnika benzynowego, ponieważ w dłuższej perspektywie to właśnie on okaże się ekonomiczniejszy.