Jesteś autorem jakiegoś wynalazku, posiadającego określane prawem cechy i zastanawiasz się co dalej? Otóż wynalazek można opatentować i otrzymać prawo wyłącznego korzystania z niego zarobkowo (w sposób przemysłowy lub handlowy). Uzyskuje się patent na wynalazek oraz na wzór użytkowy. Jednak wymaga to uzbrojenia się w cierpliwość i przygotowania odpowiedniej dokumentacji.

Uzyskiwanie patentu i koszty patentu

Procedura uzyskiwania patentu jest ściśle określona przepisami prawa patentowego. Wymaga złożenia stosownych dokumentów, takich jak: podanie, opis i rysunki, zastrzeżenia patentowe. Trzeba również ponieść nie małe koszty patentu, zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać patent europejski. Koszty patentu to minimum kilkaset złotych – im większa objętość dokumentacji zgłoszonej tym większe koszty patentu. Na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku i uzyskanie dokumentu patentowego trzeba poczekać około 2-3 lat.

Biuro patentowe – pomocne w załatwianiu formalności

Biuro patentowe – być może właśnie tam należy udać się na początek, kiedy to zdecydujemy się ubiegać o patent. Biura patentowe wykazują doskonałą znajomość prawa związaną z procedurą uzyskiwania patentów. Oferują kompleksowe usługi w zarejestrowaniu patentu. Służą pomocą i profesjonalnym doradztwem. A przygotowanie całej dokumentacji niezbędnej do uzyskania patentu jest dosyć uciążliwa i wymaga pewnej wprawy, więc korzystniej zaufać specjalistom i pozwolić by w naszym imieniu dopełnili wszelkich formalności do uzyskania patentu.