Zakazy i nakazy – w ludzkiej naturze leży sprzeciwianie się nim, jednakże zazwyczaj służą one ochronie zdrowia i życia człowieka, warto więc czasami zastanowić się dwa razy, zanim z premedytacją złamie się zakaz.

Zakaz pływania lub skakania do wody:

Nieprzestrzeganie zakazów ma wiele skutków, należą do nich między innymi mandaty. I chociaż są to skutki obciążające naszą kieszeń i czasami denerwujące, to jest to najniższa kara, jaką możemy zapłacić za łamanie zakazów. Czasami nieprzestrzeganie reguł kończy się dużo tragiczniej i za chwilową głupotę możemy zapłacić najwyższą cenę – stracić zdrowie, sprawność lub życie.

Czerwona flaga:

W czasie wakacji wielokrotnie można spotkać się z sytuacją, kiedy nad jeziorem lub morzem powiewa czerwona flaga. Wydawałoby się, że wszystko jest w porządku, woda jest czysta, słońce przyjemnie przygrzewa, więc skąd ten zakaz pływania? Należy mieć świadomość, że nikt nie wywiesza takich znaków z czystej złośliwości, służą one przede wszystkim ochronie życia ludzkiego. Nikt lepiej od ratowników nie wie, jakie panują warunki w danym miejscu, być może występują tutaj silne prądy morskie albo nagłe uskoki podłoża? Nie warto ryzykować i sprawdzać na własną rękę, mandat to w takim przypadku minimalna kara, którą z dużym prawdopodobieństwem przyjdzie nam zapłacić.

Chrońmy siebie i bliskich:

Widząc tego typu ostrzeżenia, nie ignorujmy ich, gdyż może skończyć się to tragicznie, nie tylko dla nas, ale i dla naszego otoczenia. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii, nie warto więc kusić losu.