Podczas wycieczki w górach możemy zapomnieć o codziennych problemach, pozwalamy odpocząć zszarganym nerwom. Wyjście na szlak może być jeszcze przyjemniejsze, jeśli zabierzemy ze sobą niezbędny na tę okazję ekwipunek.

Aktualna mapa terenu

Zabranie ze sobą tak elementarnego przedmiotu, jakim jest mapa, sprawi, że będziemy znać swoje położenie w okolicy, będziemy wiedzieć, jak dużo czasu mamy jeszcze do celu wycieczki oraz gdzie się schronić w razie załamania pogody. Najlepiej jest wybrać mapę pokrytą laminowaną powłoką, która nie przemoknie, gdy zacznie padać deszcz.

Telefon z naładowaną baterią

Kiedy przydarzy się wypadek, telefon będzie jedynym narzędziem, dzięki którym powiadomimy służby ratunkowe. Ważne jest, aby przed wyjściem na szlak naładować baterię w komórce. Dobrą praktyką jest zapisać w kontaktach numery telefonów do pogotowia górskiego, tj. 985 albo 601 100 300.

Suchy prowiant i woda

Wędrówka po szlaku pochłania dużo energii. Aby równoważyć ilość cukrów i węglowodanów w organizmie, warto spakować do plecaka słodkie batony, bułki, cukierki, itp. Ponadto ważne jest, aby zaopatrzyć się w zapas wody – butelkowanej, o neutralnym smaku, w ilości co najmniej 2 litrów. Zapasy płynów uzupełnimy w schroniskach lub źródłach, a w ich odszukaniu pomoże nam mapa.

Apteczka

Podczas wypadków w górach, na szlakach, za pomocą telefonu wezwiemy pomoc, ale apteczką pomożemy sobie doraźnie w sytuacjach, gdy trzeba opatrzyć mocno krwawiącą ranę, owinąć zwichniętą kostkę bandażem, oczyścić zadrapanie.