Współczesny świat niesie ze sobą dla dziecka tyle samo możliwości, co pokus. Powszechne uzależnienie od elektroniki sprawia, że wiele dzieci zamyka się na inne formy rozrywki. Nie potrafi zrozumieć kultury. Czytanie książek, oglądanie filmów coraz mniej przemawiają. Rola dorosłych polega wskazaniu płynących z tego korzyści. Wyrobienia nawyku czytania i zwrócenia uwagi na ciekawe filmy.

Czytanie książek może być fajne.

Chcąc, aby dziecko czytało, należy wyjść poza schemat lektur szkolnych. Owszem, musi je znać, jednak rzadko jest to czytanie dla przyjemności. Dlatego ważne, aby już małe dziecko miało kontakt ze słowem pisanym. Cowieczorne czytanie książek: „Baśni” Andersena, czy braci Grimm, nauczy dziecko wczuwania się w historię. Z wiekiem, będą się pojawiać inne tytuły. Ważne jest, aby to co dziecko czyta było mu współczesne, dlatego nie można się zżymać jeżeli nastolatek sięga po kolejny tom przygód Harrego Pottera. Istotne jest, że czyta, że znajduje świat i postaci, z którymi potrafi się identyfikować.

Jakie ciekawe filmy polecić dziecku

Istotne jest, aby dziecko widziało w filmach źródło rozrywki. Niezależnie, czy będzie to bajka Disneya, czy kolejna część „Piratów z Karaibów”. Ważne, aby film wciągnął, pobudził ciekawość i wyobraźnię. Rozbudził wrażliwość. Dobrą propozycją dla dziecka jest wyświetlany w kinach „Biały kieł”. Mądra i wzruszająca opowieść o wierności i przyjaźni. Właśnie takie ciekawe filmy będą kształtować gust dziecka.

Mądrze dobrane książki i filmy sprawią, że dziecko dorastając będzie inaczej spoglądało też na inne przejawy kultury. Poszerzać się będą jego horyzonty.