W przypadku gruntów słabonośnych przed postawieniem obiektu niezbędne jest ich wzmocnienie. Wykonywane jest ono za pomocą rozmaitych materiałów i konstrukcji, wśród których na wyróżnienie zasługują z pewnością prefabrykowane kolumny betonowe. Znajdują one zastosowanie zawsze wtedy, gdy wytrzymałość gruntu jest wyjątkowo niska. Co warto wiedzieć o kolumnach z białego betonu, który najczęściej wykorzystuje się do konstrukcji kolumn betonowych?

Szybkie i tanie wzmacnianie gruntu

Wbrew pozorom nie każda operacja wykonywana w ramach geotechniki specjalistycznej wymaga dużego nakładu finansowego i czasowego. Prefabrykowane kolumny betonowe tworzą konstrukcje analogiczne do tych wytwarzanych z pali CFA, Jednakże, pomimo porównywalnej nośności, montaż kolumn betonowych jest tańszy i szybszy. Zwykle kolumny betonowe wykonuje się z nieco niższej klasy betonu, ponadto w ich przypadku stosuje się mniejsze ilości zbrojeń. Powoduje to obniżenie kosztów, natomiast pogrążanie gotowych już prefabrykatów znacząco przyspiesza cały proces.

prefabrykowane kolumny betonowe

Nie ma wątpliwości, że wzmacnianie gruntu kolumnami betonowymi to rozwiązanie tanie i szybkie. Kolumny z białego betonu cechują się wysoką nośnością, o czym także już wcześniej wspomniano. Jednak to nie koniec ich zalet, które należy wskazać w tym miejscu. Niezwykle istotna wydaje się też wytrzymałość kolumn. Nawet w przypadku świeżych betonowych kolumn prefabrykowanych ryzyko uszkodzenia jest niewielkie. Co bardzo ważne, nie trzeba się obawiać rozpłynięcia mieszanki, co zdarza się o wiele częściej w przypadku innych konstrukcji betonowych. Ponadto, niemal niespotykanym zjawiskiem jest utrata ciągłości przez prefabrykowaną kolumnę betonową.

Regularna budowa kolumn betonowych

Dużym powodzeniem cieszą się dzisiaj kolumny betonowe kwadratowe, gdyż ich konstrukcja jest bardzo regularna. Dlaczego jest to ważne? Dzięki takiej budowie kolumny betonowe doskonale współpracują z innymi konstrukcjami betonowymi i nie tylko. Dlatego też często w nowoczesnym budownictwie wraz z kolumnami prefabrykowanymi wykonuje się pokrywające je konstrukcje betonowe ograniczające prześwit. Niektóre z tego typu rozwiązań umożliwiają znaczące zmniejszenie liczby stosowanych kolumn betonowych.