Zarobki Polaków rosną z każdym rokiem. Dobra koniunktura gospodarcza i zmieniający się rynek pracy na korzyść pracownika sprawiają, że coraz częściej zmiana pracy wiąże się także z wyższą pensją. Ile wynosi minimalna a ile średnia płaca w Polsce?

Specjaliści zarabiają najwięcej

Niezmiennie od lat najwyższe pensje otrzymują przedstawiciele takich branż jak finanse i ubezpieczenia oraz informacja i komunikacja. Wysokie zarobki odnotowuje także sektor energetyczny. Przeciętne wynagrodzenie w powyższych zawodach wynosi ponad 7 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Najniższe wynagrodzenie otrzymuje administracja oraz pracownicy oferujący usługi sprzątające, których pensje nie przekraczając 3,5 tysiąca brutto miesięcznie. We wszystkich sektorach obserwuje się natomiast wzrost wynagrodzenia. Rośnie także średnia płaca w Polsce.

Ile wynosi średnia płaca w Polsce?

Obecnie płaca minimalna w Polsce przekracza 2 tysiące złotych brutto miesięcznie. Średnia płaca w Polsce, czyli tzw. średnia krajowa, to około 4,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie co daje 3,3 tysiąca złotych na rękę. Są to dane prezentowane przez Główny Urząd Statystyczny. Płace w Polsce co prawda rosną ale nawet średnia krajowa jest nieosiągalna dla dwóch trzecich Polaków. Powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie zarabia natomiast mniej niż 5% społeczeństwa. Nadal występuje także znaczna dysproporcja w zarobkach kobiet i mężczyzn. Mężczyźni zarabiają około kilkanaście procent więcej, a ich średnia pensja przekracza średnią krajową o kilka procent.