Majowy weekend, przerwa świąteczna, czy po prostu wolny weekend to doskonała okazja do spędzenia niezapomnianych chwil na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Chorwacji.

To kraina malowniczych krajobrazów, bogatych zabytków, przepięknych plaż oraz kresowych wyżyn. W jakie rejony warto wybrać się, jeśli planujemy tylko kilkudniowy wyjazd zagranicę?

W gruncie rzeczy wszystko zależy od celu naszej wycieczki do Chorwacji. Jeśli planujemy zwiedzać miasto i podziwiać jego zabytki do najlepiej wybrać Dubrownik albo Split, natomiast jeżeli marzymy o leniwym wypoczynku to plaże nad Adriatykiem już od maja zachęcają do morskich i słonecznych kąpieli. Do wyboru mamy piaszczyste plaże w miejscowości Borje, Duba Peljeska, Borak, czy Dingać, podłoże żwirowe wzdłuż linii brzegowej Orebica, a także skalistą plażę na przykład na Półwyspie Peljesac. Z kolei jeśli wybieramy się na wakacje z dziećmi to najlepszym rozwiązaniem będą gorące piaski Trstenica.

http://dlaczego.net/

Dubrownik to miasto otoczone kamiennymi murami, które stoi otworem przed pasjonatami historii. To tutaj spacerując wzdłuż centralnej ulicy Starówki Placa można zwiedzić pałace i kościoły, muzea i fontanny oraz inne zabytki. Wśród nich najważniejsze miejsce zajmuje Pałac Sponza, w którym turyści mogą przeglądać stare dokumenty dotyczące historii miasta oraz kolekcje manuskryptów. Nie sposób też pominąć Katedry Wniebowzięcia NMP pełnej drogocennych malowideł sakralnych.

Z kolei wokół ruin pałacu Dioklecjana powstało miasto Split, stanowiące centrum Południowej Dalmacji. Jego bogatą historię opowiadają tamtejsze zabytki (Grgur Ninski, Marjan) piaszczyste plaże ściągają rok rocznie tysiące turystów, a spacer po splickiej promenadzie to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Chorwacji.

Jak widać, nawet jeśli nie możemy pozwolić sobie na długie wakacje w Chorwacji to już w kilka dni można poczuć śródziemnomorski klimat wsłuchując się w szum Adriatyku, czy spacerując urokliwymi uliczkami chorwackich miast.