Obuwie medyczne jest najważniejszym elementem odzieży ochronnej przeznaczonej dla personelu służby zdrowia. Jest on jednak najmniej doceniany, pomimo, że stanowi on podstawę komfortu w trakcie pracy. W obecnej chwili na rynku znajduje się wiele rodzajów obuwia medycznego. O niektórych nie mamy nawet pojęcia.

Obuwie medyczne ochronne

Obecnie możemy spotkać się z różnymi rodzajami ochronnego obuwia, które jest przeznaczone dla pracowników zatrudnionych w prywatnej lub publicznej służbie zdrowia. Różnią się one przeważnie przeznaczeniem, dla której grupy zawodowej jest skierowana. Wiąże się to głównie z charakterystyką wykonywanych czynności zawodowych oraz zagrożeniami jakie mogą występować. Tak więc obuwie medyczne jest zaliczane do środków ochrony indywidualnej pracownika.

obuwie medyczne

Praca w placówkach medycznych związana jest z bardzo intensywną pracą wykonywaną zazwyczaj w pozycji stojącej, w ciągłym ruchu. Dlatego bardzo dobrze wykonane, wygodne i odpowiednio dobrane obuwie medyczne będzie chronić stopy oraz nogi pracownika medycznego. Właściwe obuwie medyczne powinno zatem zapewniać bezpieczeństwo, higienę pracy, amortyzację, komfort noszenia. Dodatkowo obuwie medyczne musi zagwarantować pewne oraz stabilne poruszanie się, a także odciążenie zarówno stóp, nóg jak i kręgosłupa.

Buty medyczne przeznaczone nie tylko dla zawodów medycznych

Obuwie medyczne przynosi ulgę dla nie tylko dla stóp, ale i całego układu kostno-mięśniowego naszego ciała. Wspiera ono kształtowanie prawidłowej postawy ciała, a także zapobiega powstawaniu dolegliwości bólowych związanych z obciążaniem nóg. Te korzyści uzyskujemy dzięki żelowym wkładkom profilowanym i poduszkom powietrznym, które są odpowiednio dobrane oraz wykonane z wysokiej jakości materiałów. Buty medyczne polecane są nie tylko dla personelu medycznego, ale także dla osób, które wykonują pracę stojącą, polegającą na ciągłym chodzeniu. Również zaleca się noszenie tego rodzaju obuwia osobom ze schorzeniami lub wadami kręgosłupa oraz kobietom w ciąży.

Rodzaje medycznego obuwia

Obecnie pracownicy medyczni mają ogromny wybór pośród mnóstwa rodzajów obuwia medycznego. Dostępnych jest wiele fasonów o różnych wzorach i odsłonach kolorystycznych, więc mogą oni zdecydować się na takie, które się im podobają. Wśród obuwia medycznego możemy wyróżnić:

  • Chodaki medyczne oraz drewniaki

Te rodzaje obuwia medycznego cieszą się ogromną popularnością pośród pielęgniarek, lekarzy a także obsługi medycznej. Korzystanie z nich działa prozdrowotne, ponieważ gwarantują odpowiedni przepływ powietrza, zapewniają prawidłowy przepływ krwi w naczyniach, właściwie profilują sklepienia stóp i zapobiegają uciskom. Przy tym zabezpieczają palce oraz śródstopie przed różnego rodzaju urazami mechanicznymi. Drewniaki oraz chodaki wykonane są z naturalnego drewna oraz skóry. Podeszwę posiadają antypoślizgową.

  • Sandały i klapki medyczne

Buty medyczne tego typu są wygodne podczas noszenia oraz gwarantują bardzo duży poziom cyrkulacji powietrza. Dostępne są w wersjach z odkrytymi bądź zakrytymi palcami czy piętami. Posiadają także dodatkowe klamry i zapięcia znajdujące się za piętą, które stabilizują stopę. Zazwyczaj wykonywane są z materiału, który chroni skórę przed powstawaniem odparzeń oraz odcisków

  • Buty wiązane i cichobiegi

Ten rodzaj obuwia medycznego najczęściej wybierany jest przez fizjoterapeutów, ratowników medycznych, personelu, który wykonuje wiele, różnych, złożonych ruchów podczas pracy. Gumowe podeszwy i sznurowanie stabilizują stopy oraz zabezpieczają przed powstawaniem wstrząsów.

  • Baleriny oraz kapcie medyczne

Najczęściej chodzi w nich personel medyczny pracujący z małymi dziećmi w placówkach terapeutycznych. Ich ciekawe fasony oraz kolorowy wygląd sprawiają bardzo przyjemne wzrokowe wrażenie, wzbudzają zaufanie oraz sympatię małych pacjentów

Jak widzimy odpowiedni rodzaj medycznego obuwia ma ogromne znaczenie nie tylko dla wygody oraz higieny pracy, ale także estetyki oraz profesjonalnego wyglądu.